Huomisen hinnat julkaistu – huomenna halvinta klo 23–00 (1,34 snt).Katso huominen →
Pörssisähkön keskihinnat · oma data

Sähkön keskihinta kuukausittain

Pörssisähkön keskihinta viimeisen 30 päivän aikana on 6,46 snt/kWh ja 12 kuukauden aikana 6,95 snt/kWh (sis. ALV 25,5 %). Vuoden 2026 keskihinta tähän mennessä on 7,35 snt/kWh. Kallein kuukausi oli helmikuu 2026 (17,22 snt/kWh) ja halvin heinäkuu 2026 (1,93 snt/kWh).

Päivitetty 11.10.2026 klo 14.06

7 päivää3,76snt/kWh
30 päivää6,46snt/kWh
12 kuukautta6,95snt/kWh
Vuosi 20267,35snt/kWh (tähän mennessä)

Pörssisähkön keskihinta kuukausittain

Pörssisähkön keskihinta kuukausittain
KuukausiKeskihinta (snt/kWh)Kaavio
Lokakuu 2026 (11 pv)3,93
Syyskuu 20267,15
Elokuu 20265,18
Heinäkuu 20261,93
Kesäkuu 20265,69
Toukokuu 20266,64
Huhtikuu 20266,21
Maaliskuu 20263,49
Helmikuu 202617,22
Tammikuu 202614,72
Joulukuu 20254,51
Marraskuu 20256,02
Lokakuu 20256,15

Keskihinta on kuukauden kaikkien varttihintojen aritmeettinen keskiarvo, hinta-alue Suomi, sis. ALV 25,5 %. Mukana vain täydet päivät. Lähde: ENTSO-E / Nord Pool, laskenta Sähkön hinta nyt.

Kannattiko pörssisähkö vai kiinteä?

Viimeisen 12 kuukauden pörssisähkön keskihinta oli 6,95 snt/kWh. Kun siihen lisätään halvin marginaali (Eletra, 0,18 snt/kWh), energian hinnaksi tulee noin 7,13 snt/kWh. Halvin kiinteä sopimus vertailussamme maksaa nyt 7,83 snt/kWh (Herrfors).

Laskelma käyttää tasaista kulutusta. Jos kulutat paljon kalliina tunteina (esim. talven ilta-aikaan), pörssisähkön todellinen hinta on keskihintaa korkeampi; jos siirrät kulutusta halvoille tunneille, se on matalampi. Tarkempi vertailu: Pörssisähkö vai kiinteä.

Usein kysyttyä

Miten sähkön keskihinta lasketaan?

Keskihinta on aikavälin kaikkien 15 minuutin pörssihintojen aritmeettinen keskiarvo hinta-alueella Suomi, sis. ALV 25,5 %. Mukana ovat vain täydet päivät.

Mikä on sähkön keskihinta viimeisen 30 päivän aikana?

Viimeisen 30 päivän keskihinta on 6,46 snt/kWh (sis. ALV).

Miksi oma keskihintani voi olla eri?

Jos kulutat sähköä enemmän kalliina tunteina, maksat keskihintaa enemmän. Siksi monet myyjät ilmoittavat myös kulutuspainotetun keskihinnan, joka riippuu omasta kulutuksestasi.

Mikä oli kallein kuukausi?

Seuratulla jaksolla kallein kuukausi oli helmikuu 2026, jolloin keskihinta oli 17,22 snt/kWh.

Katso myös