Huomisen hinnat julkaistaan noin klo 14.15.Katso huominen →
Analyysi

Lokakuun sähkö 4,78 snt – viisi kallista päivää nosti keskihintaa

Lokakuun pörssisähkön keskihinta oli 4,78 snt/kWh, kolmannes syyskuuta halvempi. Viisi yli 10 sentin päivää nosti keskiarvoa, mediaanipäivä oli 3,02 snt.

Lokakuun sähkö 4,78 snt – kolmannes syyskuuta halvempaa
Grafiikka: Sähkön hinta nyt. Käyrä: sähkön pörssihinta (Nord Pool / ENTSO-E).

Pörssisähkön keskihinta oli lokakuussa 2026 4,78 senttiä kilowattitunnilta. Se on kolmanneksen (33 %) vähemmän kuin syyskuussa (7,15 snt) ja 22 % vähemmän kuin lokakuussa 2025 (6,15 snt). Kaikki tämän katsauksen hinnat ovat Suomen hinta-alueen pörssihintoja sisältäen arvonlisäveron 25,5 %, ilman sähköyhtiön marginaalia, siirtoa ja sähköveroa.

Keskihinta kertoo kuitenkin vain osan kuukaudesta. Tavallinen lokakuun päivä oli selvästi halvempi: päivien keskihintojen mediaani oli 3,02 senttiä. Ero syntyy viidestä yli 10 sentin päivästä, jotka nostivat koko kuukauden keskiarvoa.

Viisi kallista päivää, 26 halpaa

Lokakuussa oli viisi päivää, joiden keskihinta ylitti 10 senttiä. Niiden osuus kaikkien päivien keskihintojen summasta oli 46,5 prosenttia, vaikka ne olivat vain kuudesosa kuukauden päivistä. Muiden 26 päivän keskiarvo oli 3,05 senttiä.

PäiväKeskihinta (snt/kWh)Kallein vartti (snt/kWh)
to 8.10.12,6323,54
ma 12.10.12,7827,65
ti 13.10.14,4629,23
pe 30.10.18,6337,27
la 31.10.10,3418,82

Kuukauden kallein päivä oli perjantai 30.10. (18,63 snt) ja kallein vartti samana päivänä aamupäivällä, 37,27 senttiä. Perjantain hinta oli korkein sitten helmikuun. Teollisuuden Voiman 27.10. julkaiseman tiedotteen mukaan Olkiluoto 1 irrotettiin verkosta 30.10. aamulla noin vuorokaudeksi venttiilikorjauksen vuoksi. Samaan aikaan Olkiluoto 3 oli vuosihuollossa ja tuulivoimaa oli vähän, joten Suomi toi sähköä naapurimaista. Taustat kerroimme perjantain hintapiikkiä käsittelevässä uutisessa.

Halvin päivä oli tiistai 6.10., jolloin vuorokauden keskihinta oli 0,10 senttiä ja hinta kävi vartteina hieman pakkasella. Alle yhden sentin päiviä oli viisi, ja niistä kolme osui peräkkäin 25.–27.10., kun tuulivoimaa tuotettiin pitkään runsaasti.

Lokakuu numeroina: 2026 vs. 2025

Lokakuu 2026Lokakuu 2025
Keskihinta4,78 snt6,15 snt
Päivien mediaani3,02 snt5,57 snt
Halvin päivä0,10 snt (ti 6.10.)0,12 snt (la 11.10.)
Kallein päivä18,63 snt (pe 30.10.)24,83 snt (ti 14.10.)
Kallein vartti37,27 snt71,81 snt
Päiviä alle 1 snt57
Päiviä yli 10 snt58
Arkipäivien keskihinta4,84 snt7,91 snt
Viikonloppujen keskihinta4,63 snt1,08 snt

Poikkeuksellista oli se, että viikonloput eivät tänä lokakuuna olleet juuri arkea halvempia. Kaksi kuukauden kalleimmista päivistä osui viikonloppuun: sunnuntai 18.10. (9,71 snt) ja lauantai 31.10. (10,34 snt). Lokakuussa 2025 viikonloppujen keskihinta oli vain 1,08 senttiä. Pidemmällä aikavälillä viikonloput ovat olleet selvästi halvempia, kuten viikonloppujen ja arkipäivien hintavertailussa näytimme.

Mitä tämä tarkoittaa sähkölaskulle

Jos kotitalous käyttää kuukaudessa 1 000 kilowattituntia tasaisesti ympäri vuorokauden, energian pörssihinta oli lokakuussa noin 47,80 euroa. Syyskuussa sama kulutus olisi maksanut 71,50 euroa ja lokakuussa 2025 noin 61,50 euroa. Laskelmassa ei ole sähköyhtiön marginaalia, perusmaksua, siirtoa eikä sähköveroa.

Pörssisähkösopimuksen todellinen hinta riippuu siitä, milloin sähköä käytetään. Esimerkiksi perjantaina 30.10. yön tunnit klo 0–5 maksoivat keskimäärin 2,44 senttiä ja klo 7–13 keskimäärin 31,10 senttiä, joten saunan, auton latauksen tai pyykinpesun ajoitus vaikutti laskuun enemmän kuin kuukauden keskihinta antaa ymmärtää. Kuukauden kaikki päivät löytyvät lokakuun 2026 päivittäisestä hintataulukosta.

Lokakuu viimeisen 13 kuukauden joukossa

KuukausiKeskihinta (snt/kWh)
Lokakuu 20256,15
Marraskuu 20256,02
Joulukuu 20254,51
Tammikuu 202614,72
Helmikuu 202617,22
Maaliskuu 20263,49
Huhtikuu 20266,21
Toukokuu 20266,64
Kesäkuu 20265,69
Heinäkuu 20261,93
Elokuu 20265,18
Syyskuu 20267,15
Lokakuu 20264,78

Lokakuu oli viimeisen 13 kuukauden neljänneksi halvin kuukausi. Halvempia olivat heinäkuu 2026 (1,93 snt), maaliskuu 2026 (3,49 snt) ja joulukuu 2025 (4,51 snt). Viimeisen 365 päivän keskihinta oli 31.10. mennessä 6,88 senttiä. Pitkän aikavälin luvut kokoaa sähkön keskihinnan sivu.

Mitä marraskuulta voi odottaa

Emme ennusta marraskuun hintaa, mutta viime vuoden marraskuu ja tunnetut tuotantotekijät kertovat, mihin varautua.

Marraskuussa 2025 keskihinta oli 6,02 senttiä ja päivien mediaani 4,11 senttiä. Kuukausi jakautui jyrkästi: alle sentin päiviä oli seitsemän, mutta 18.–25.11.2025 kuusi päivää maksoi yli 10 senttiä, kallein perjantai 21.11. (17,89 snt). Joulukuussa 2025 keskihinta laski 4,51 senttiin, mutta tammikuussa ja helmikuussa 2026 se nousi 14,72 ja 17,22 senttiin.

Tarjontapuolella tärkein tekijä on Olkiluoto 3. Teollisuuden Voiman vuosihuoltosivun mukaan yksikön vuosihuolto kestää 10.9.–7.11.2026, yhteensä 58 vuorokautta. Huollon pitenemisestä kerroimme Olkiluoto 3:n huoltoa koskevassa uutisessa. Fingridin mittausten mukaan ydinvoimaa tuotettiin sunnuntaina 1.11. klo 9.15 noin 2 480 megawattia, kun 30.10. tuotanto oli noin 1 700 megawattia. Tuulivoimaa tuotettiin samaan aikaan 4 720 megawattia.

Fingrid arvioi 24.9.2026, että erittäin kylmänä ja tyynenä talvipäivänä kulutus voi nousta noin 15 200 megawattiin. Kotimainen tuotanto kattaa siitä enimmillään 12 000 megawattia ja loput 3 200 megawattia tuodaan Ruotsista ja Virosta, jos siirtoyhteydet toimivat normaalisti. Kantaverkkoyhtiön mukaan sähkö riittää, jos kotimainen tuotanto ja yhteydet toimivat luotettavasti. Talven tehotilannetta käsittelimme tarkemmin sähkön riittävyyttä koskevassa selittäjässä.

Edellä mainittujen lähteiden ja oman hinta-aineistomme perusteella arvioimme, että marraskuun hintaan vaikuttavat eniten tuuliolosuhteet, Olkiluoto 3:n paluu verkkoon ja pakkasten alkaminen. Lokakuu osoitti, että muutama tyyni päivä yhdistettynä ydinvoiman tuotantokatkoon riittää nostamaan kuukauden keskihintaa selvästi, vaikka suurin osa päivistä olisi halpoja.

Lähteet

Näin juttu tehtiin. Luvut ovat Sähkön hinta nyt -palvelun omasta hinta- ja tuotantodatasta sekä yllä mainituista lähteistä. Osa jutuista tuotetaan tekoälyn avulla toimituksen sääntöjen mukaan. Näin toimimme · Huomasitko virheen? Kerro meille.

Lue myös